Byle tylko przetrwać grudzień

Tak mawiała moja teściowa, kiedy jeszcze nią była, a ja zupełnie jej nie rozumiałam. Grudzień, jak każdy inny miesiąc, ani lepszy, ani gorszy, jest, minie i tyle, myślałam. Z czasem, kiedy życie przestało być wyznaczane szkolnymi wywiadówkami i niezwykleważnymisprawami w pracy, stałam się znowu, jak w dzieciństwie, częścią natury. Pogoda wyznacza co robię, a z czym lepiej jest zaczekać lub zupełnie zaniechać. Ona też w dużym stopniu decyduje o moim samopoczuciu, nastroju. Banalnie. Gorzej widzę, więc ciemny dzień wymaga ode mnie większego wysiłku. Nie jestem tak sprawna i stabilna, jak kiedyś, więc unikam dalekich wypraw po śliskiej powierzchni, żeby sobie biedy nie napytać. Źle znoszę upały. Starsi ludzie tak mają i już. 

Zima w mieście jest trudna i brzydka, bez względu na to, czy jest śnieżna, czy deszczowa, czy jest się pieszym, czy kierowcą. A najgorszy jest właśnie grudzień – najkrótsze dni w roku, do Wigilii ciągle ich ubywa.

  I tak sobie myślę, że pewnie dlatego Święta Bożego Narodzenia są właśnie w grudniu, żeby choć trochę rozświetlić zimowy mrok. Wiem, to myślenie działa tylko w Europie :) Australijczycy dla przykładu, mają wtedy największe upały, ale miło jest pomyśleć, że coś jest po coś. Bo w sumie to nawet Święta w grudniu nie są łatwe. Ile razy bywało tak, że miałam obawy, czy z powodu śnieżycy bliscy dotrą bezpiecznie. W tym roku może tak być, bo Barbórka po wodzie była. 

I jeszcze pewnie z tej grudniowej nostalgii ludzie tak zachłannie kupują prezenty, żeby nacieszyć się przez chwilę czymś nowym i pięknym, rozproszyć ciemności i szarzyznę. Nawet ci, którzy się zarzekają, że to wcale nieważne i niepotrzebne, mają jakieś swoje marzenia, które chcieliby znaleźć pod choinką. Moje jest takie:

Może w tym roku Dzieciątko, które w moim regionie obdarowuje grzecznych, stanie na wysokości zadania? ;)

 


Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>